----------------2016/2017--------------

                              Z przyjemnością informujemy, że wspólnie pobiliśmy rekord w ogólnopolskim czytaniu w ramach akcji

               Jak nie czytam, jak czytam.

1 czerwca 2017 r. wspólnie czytało 459 409 osób.

Jesteśmy dumni, że wzięliśmy udział w biciu rekordu, choć wiadomo, że nie o niego tak naprawdę chodzi.

„Rekord jest formą mobilizacji uczniów i służy pokazaniu ogromnej skali przedsięwzięcia opinii publicznej. Mamy nadzieję, że organizacja akcji była przede wszystkim dobrą okazją do poczytania w miłej atmosferze, do poznania się z uczniami, którzy nie są stałymi gośćmi biblioteki, do przekonania choć kilku nieczytających uczniów, że warto przyjść do biblioteki, bo to miłe miejsce.”

Opiekunowie akcji: p. Dorota Tomaszewska i p. Liliana Kosiorek

Kolejna edycja masowego czytania!

 

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję masowego czytania „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”, promującej czytelnictwo i biblioteki.

Nasza biblioteka zaprosiła wszystkich chętnych do udziału w akcji . Dnia 1 czerwca 2017 r., około godziny 10.00  wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na dużej sali gimnastycznej. Zaopatrzeni w książki i transparenty zajęli wyznaczone miejsca.

Na podane hasło, o wyznaczonej godzinie, wszyscy jednocześnie przeczytali po pięć zdań tekstu ze swojej książki. Na dany znak wszyscy podnieśli książki w górę. Następnie każda klasa ułożyła piramidę z przyniesionych książek. Najwyższą miała klasa III C. Potem nastąpił przemarsz uczniów przebranych za postacie literackie: Diana Barry z „Ani z Zielonego Wzgórza”, Tygrysek z „Kubusia Puchatka”, Jurand i Danusia z „Krzyżaków”. Każdy przeczytał pierwsze zdanie z dziesiątej strony swojej ulubionej książki. W akcji wzięły udział 322 osoby, uczniowie i nauczyciele. Panowała świetna atmosfera, wszyscy zebrani z wielką ochotą czytali przyniesioną książkę. Myślimy, że nie była to ostatnia tego typu akcja w naszej szkole.

Opiekunowie akcji: p. Liliana Kosiorek i p. Dorota Tomaszewska.

-----------------2015/2016-------------

Rekord w masowym czytaniu!

 

               10 czerwca 2016 r. o godzinie 10.00 wzięliśmy udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Tego dnia, w jednym momencie, biblioteki z różnych zakątków kraju zorganizowały największy manifest czytelniczy w historii. Jak obliczono, w tym miłym, ciekawym wydarzeniu zorganizowanym na cześć książek, uczestniczyło 432 608 uczniów. Liczny udział uczniów w akcji, ich zaangażowanie dowiodły, że książka cieszy się dużą sympatią i zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Nasza szkoła znalazła się w grupie ponad 2000 uczestników, którzy otrzymali specjalne podziękowanie od głównego organizatora akcji, redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom za udział w akcji.

 

 

 

_____________________________________________________

Akcja masowego czytania!

 

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję masowego czytania „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”, promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne. Organizatorem akcji była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, która zaprosiła do udziału w akcji ustanawiającej rekord czytania książek w jednym momencie w całej Polsce. Forma akcji miała za zadanie promowanie czytania dla przyjemności i przekonanie uczniów, że czytanie nie jest reliktem przeszłości, ani czynnością niemodną, czy wstydliwą. Uczestnicy akcji mieli przekonać się, że czytają wszyscy.

Nasza biblioteka zaprosiła wszystkich chętnych do udziału w akcji . Dnia 10 czerwca 2016 r., około godziny 10.00 (trzecia godzina lekcyjna), wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na dużej sali gimnastycznej. Zaopatrzeni w książki i transparenty zajęli wyznaczone miejsca. Przykładowe hasła na transparentach: „Czytanie uzależnia”, „Czytaniem zarażamy”, „Czytanie jest ok”, „Ja czytam, ty czytasz, on czyta”, „Książka twój przyjaciel”, „Młody czyta więcej”, „Polubiłem czytanie”, „Podróżuj czytając, czytaj podróżując”, „Czytanie bawi i uczy”, „Nikt nie czyta? My czytamy!”, „No, przecież czytamy”, „Dajemy przykład – czytamy”, „Czytanie to świetna zabawa”, „Czy czytam? No przecież!”.

Na podane hasło, o wyznaczonej godzinie, wszyscy jednocześnie przeczytali po pięć zdań tekstu ze swojej książki. Na dany znak wszyscy podnieśli książki w górę. Potwierdziliśmy tym samym nasz udział w akcji. Potem nastąpił przemarsz uczniów przebranych za postacie literackie. Każdy przeczytał pierwsze zdanie z dziesiątej strony swojej ulubionej książki. Akcja została udokumentowana: zdjęcia, filmik. W akcji wzięły udział 422 osoby, uczniowie i nauczyciele. Panowała świetna atmosfera, wszyscy zebrani z wielką ochotą czytali przyniesioną książkę. Myślimy, że nie była to ostatnia tego typu akcja w naszej szkole.

Organizatorzy akcji: p. Liliana Kosiorek i p. Dorota Tomaszewska.

___________

         "Ludzie Kołobrzegu"

 

 Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej znanym postaciom ze świata polityki, samorządu, kultury, oświaty i artystów naszego miasta. Znajdziemy tam też sylwetki tych, co odeszli, którzy pozostają w naszej pamięci. Wystawa zawiera także fotografie dotyczące ważnych wydarzeń w dziejach miasta, takich jak: Festiwal Piosenki Żołnierskiej, pierwsze strajki, budowa Starówki i obchody 750-lecia lokacji miasta.

 

Wystawę przygotowały: Liliana Kosiorek, Dorota Tomaszewska

___________

           Tydzień z Internetem   

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima udaliśmy się

do Biblioteki Głównej przy ul Jana Frankowskiego 3.  Spotkanie odbywało się pod hasłem „Bezpieczny e-konsument”, organizowane w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień

z Internetem 2016”, trwającej w dniach 14-20 marca br. Dowiedzieliśmy się między innymi jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych, jak bezpiecznie płacić za zakupy oraz jakie są prawa konsumenckie przy zakupach w Internecie.

Kluczowym elementem spotkania był quiz wiedzy o bezpiecznych e-zakupach. Uczestników podzielono na grupy, a kapitanowie notowali odpowiedzi na tablicy wyników.  Drużyna, która uzyskała największą ilość punktów otrzymała upominki.

W ciekawych i inspirujących warsztatach, które odbyły się 15 marca 2016 r. uczestniczyła klasa II C. Opiekun Dorota Tomaszewska.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za dobrą zabawę i ciekawe doświadczenia.

 

___________

Odwiedziny szóstoklasistów!

 

       Uczniowie klasy VI D ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. kpt. żw Konstantego Maciejewicza odwiedzili naszą bibliotekę. Po zapoznaniu się z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Co nam daje czytanie”. Lekcję biblioteczną zakończył słodki poczęstunek. Uczniowie otrzymali prezenty w postaci zakładek, planów lekcji i małych upominków książkowych. Natomiast dzieci podarowały bibliotece dwie książki Pawła Jasienicy, które przydadzą się uczniom naszego gimnazjum.

Potem wspólnie zwiedziliśmy szkołę, od szatni po salę gimnastyczną a nawet pomieszczenia administracyjne. Uczniowie nie kryli zadowolenia z wizyty. Żegnaliśmy się z nadzieją, że odwiedzą bibliotekę w nowym roku szkolnym, już jako uczniowie naszego gimnazjum.

 

Spotkanie odbyło się 18 lutego 2016 r. Opiekun klasy VI D Pani Izabela Kowalczyk.

___________

„Ciernie” – spektakl Teatru „Kurtyna”

            

Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Kołobrzegu zaprosiła uczniów  naszej szkoły na spektakl w wykonaniu Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Z wielką uwagą i skupieniem obejrzeliśmy przedstawienie profilaktyczne pt.: „Ciernie”, które podejmuje problematykę przemocy w rodzinnie, samotności i często z tym związanej depresji.

„Opowieść dotyka problemu wartości. Pokazuje jak olbrzymią rolę w kształtowaniu osobowości młodego człowieka ma do spełnienia rodzinny dom. Mówi o tym, w jaki sposób radzić sobie ze zjawiskami: przemocy emocjonalnej, współuzależnieniem od alkoholu oraz agresją”.

Przedstawienie odbyło się 16 listopada 2015 r. , w Sali Klubowej „Kolabrega”, w budynku Biblioteki Miejskiej przy ul. J. Frankowskiego.

Widzami byli uczniowie klasy II B, opiekun Dorota Tomaszewska.

Dziękujemy za zaproszenie!

 

___________

Biblioteka  w okresie od 1.12.2014 r. do 24.04.2015 r. brała udział w II edycji konkursu „Biblioteka przyjazna uczniowi” , który cyklicznie organizuje Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.


Celem konkursu, każdej edycji, jest popularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce czytelnictwa.


Nasza szkoła, w terminie określonym przez organizatorów, wykonała wszystkie zadania przewidziane regulaminem konkursu.            15 września 2015 r. otrzymaliśmy dyplom honorowy oraz  tytuł

                                      „Biblioteka przyjazna uczniowi’.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy chętnie brali udział w zadaniach. Byli kreatywni, zaangażowani i uzyskali wiele informacji, które mogą być im przydatne w nauce. Dziękujemy też nauczycielom, dzięki ich pomocy zadania były łatwiejsze do wykonania.

 

Zadania konkursu: 

1.      Przeprowadzenie przez Bibliotekarzy szkolnych sondażu wśród wybranych grup wiekowych wskazujących na liczbę przeczytanych pozycji pozalekturowych wśród uczniów pn. „Czy czytanie jest trendy?”. Forma sondażu może być dowolnie rozszerzana przez szkołę lub modyfikowana stosownie do wieku uczniów. Ocena na podstawie wyników sondażu przesłanych przez szkoły do jury konkursu.

2.      Przeprowadzenie pogadanek w wybranych klasach na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury pocztą elektroniczną.

3.      Samokształcenie ucznia – umiejętność korzystania z katalogów kartkowych i elektronicznych, księgozbioru podręcznego oraz ofert innych bibliotek. Zorganizowanie w wybranych klasach cyklicznych zajęć korzystania ze zbiorów. Ocena na podstawie pisemnej informacji wynikającej z obserwacji Bibliotekarza wybranej grupy uczniów.

4.      Przeprowadzenie szkolnego konkursu na dowolne prace plastyczne, literackie lub publicystyczne z motywem przewodnim: „Mój/moja ulubiony/a Pan/Pani z biblioteki”. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

5.      Przeprowadzenie szkolnego konkursu/ olimpiady/ rozgrywek międzyklasowych ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

6.      Działalność kulturalna i promocja biblioteki w środowisku szkolnym i gminnym. Ocena na podstawie informacji opisujących formę podejmowanych promocji przesłanej do jury przez Bibliotekarzy.

7.      Zorganizowanie przez Bibliotekarzy szkolnych dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie przesłanych do jury konkursu wybranych, np. zdjęć ze spotkania.

8.      Przygotowanie przez Bibliotekarza szkolnego opinii na temat pracy z uczniem zdolnym oraz z uczniem mającym trudności w nauce. Ocena na podstawie pisemnych opinii przesłanych do jury konkursu.

9.      Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego dla uczniów z podziałem na wiek, gdzie wygranego wyłaniają uczniowie głosowaniem poprzez podniesienie ręki. Tematyka może dotyczyć wierszy poświęconych Patronowi Szkoły lub wierszy ulubionego poety. Ocena na podstawie zdjęć, treści wiersza oraz zestawienia głosów.

10.  Udział nauczyciela-bibliotekarza w kursie Biblioteka przyjazna uczniowi, który w okresie od 28 listopada 2014 r. do 2 marca 2015 r. przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.


    Wszystkie konkursowe zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od "1" do "10". Za każde z dziesięciu zadań otrzymaliśmy maksymalną ilość puntów - 100 % sukcesu !!!!!!!!


__________

 

„Zawodowe selfie”

   Tegoroczna edycja kampanii „Tydzień z Internetem 2015” odbywała się w dniach 23-29 marca . Do akcji przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna organizując "Zawodowe selfie" - spotkania dla młodzieży zachęcające do zdobywania umiejętności cyfrowych potrzebnych na rynku pracy oraz do kariery w sektorze nowych technologii.

26 marca uczniowie klasy II A wzięli udział w bardzo ciekawych i inspirujących warsztatach. Była to nauka poprzez świetną zabawę.