___________________2017/2018_________________

„Gdzieś w amazońskiej dżungli”

 

                    Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima w Kołobrzegu wzięliśmy udział w spotkaniu z młodym podróżnikiem, surwiwalowcem, Emilem Wittem. Impreza odbywała się w ramach obchodów IV Kołobrzeskiego Festiwalu Książki. „Gdzieś w amazońskiej dżungli” to relacja z samotnej wyprawy 18-latka, który „przesycony cywilizacyjnym wariactwem” postanowił wybrać się do brazylijskiej puszczy. Wyjechał do Amazonii, by poznać życie tubylczych plemion, Indian Machiguenga, którzy do dziś, mimo licznych zmian cywilizacyjnych,  zachowali swoją przebogatą kulturę, pełną zwyczajów i tradycji. Podczas eksplorowania zapomnianych zakątków Amazonii p. Emil fotografuje i filmuje, a po powrocie pisze liczne artykuły. Głównie w lesie siedzi, a po za tym odwiedza biblioteki, szkoły, domy kultury, radia i telewizje oraz prowadzi bloga.  Raz do roku ogłasza i znika na 3 miesiące w amazońskiej puszczy.

„Cała wyprawa odmieniła moje życie, bo Amazonia pokazała kim naprawdę jestem i co potrafię – prawda o mnie samym wyszła na jaw. Dzięki temu mam teraz świadomość co mogę jeszcze udoskonalić, w którą stronę iść.”

Dziękujemy za miłe spotkanie! Impreza odbyła się 20 października 2017 r., uczestniczyła klasa III A, opiekun Dorota Tomaszewska.

---------------2016/2017----------------

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

             Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowała spotkanie z Jackiem Łapińskim, doktorantem prawa na Uniwersytecie Podlaskim, autorem książek z psychologii pozytywnej „Jak być lepszym” i „Sztuka sukcesu”.

 

Spotkanie dla młodzieży „Jak osiągnąć mistrzostwo osobiste – pasja na drodze do celu” odbyło się w formie warsztatów, w budynku Biblioteki przy ul. Frankowskiego. Podczas spotkania uczniowie mówili o swoich największych zaletach, które powinni wykorzystać oraz jaką posiadają wadę, która hamuje w życiu. Dowiedzieli się jak wykorzystać zdolności własnego umysłu, swój potencjał i największą pasję, które wpływają na rozwój osobisty.

 

W spotkaniu, które odbyło się 11 maja 2017 r. wzięli udział uczniowie klasy II A, opiekun Dorota Tomaszewska.

 

 

--------------------------------------------

Odkrywając świat przygód...

 

            W urokliwej Sali Klubowej „Kolabrega”, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima, mieliśmy okazję spotkać się z Krzysztofem Petkiem. Pisarz, dziennikarz, organizator szkoleń, warsztatów literackich i dalekich wypraw, instruktor survivalu i adept kung-fu. Jak sam o sobie powiedział „wiele funkcji, wiele zawodów – ale jeden cel: czegokolwiek się podejmę, działać rzetelnie i profesjonalnie”. Krzysztof Petek napisał ponad 20 powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, obecnie pracuje nad powieściami sensacyjnymi dla dorosłych. Liczne wyprawy w szkołach przetrwania do Ameryki Południowej, Kamczatki czy na Syberię, to zbieranie materiałów do reportaży i powieści. Dzięki temu akcje książek toczą się w autentycznych miejscach, z realnym życiem dalekich kultur.

Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękując za bardzo interesujące spotkanie otrzymaliśmy dedykację do jednej z książek podróżnika.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za zaproszenie. W spotkaniu, które odbyło się 24 stycznia 2017 r. wzięli udział uczniowie klasy II A, opiekun Dorota Tomaszewska.

-----------------------------------------

„Komputerowy ćpun”

             – spotkanie z dziennikarzem

           Miejska Biblioteka Publiczna im Galla Anonima zaprosiła nas na spotkanie z Krzysztofem Piersą, dziennikarzem, autorem pierwszej polskiej książki o uzależnieniu od gier.  „Komputerowy ćpun” jest relacją doświadczeń autora, pokazaniem jasnych i ciemnych stron tego uzależnienia. Gry komputerowe są atrakcyjną rozrywką, pobudzają wyobraźnię, pasje, ale są też niezwykle wciągające i łatwo się od nich uzależnić. Autor kilka lat walczył, ale wygrał. „Mogłem przegrać całe życie …. zdałem sobie sprawę, że mam mnóstwo marzeń, które muszę realizować”.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Młodzież chętnie zadawała pytania, które nasuwały się w trakcie ciekawej opowieści.

 

W spotkaniu, które odbyło się 14 września 2016 r., udział wzięli uczniowie klasy III C, opiekun Dorota Tomaszewska 

---------------2015/2016----------------

 

Spotkanie z podróżnikiem

        Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Kołobrzegu, w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, zaprosiła naszych uczniów na spotkanie autorskie. Dominik Szmajda to podróżnik, fotograf, autor książki o wyprawie rowerowej w 2012 r. „Rower góral i na Ural”. Spotkanie, pt.: „Jądro Afryki, czyli samotna wędrówka przez lasy równikowe Konga”, poświęcone było jego wyprawie do krajów afrykańskich. Opowieści podróżnika o samotnej wyprawie były przeplatane projekcją zdjęć a przede wszystkim filmików, wykonanych własną kamerą. Młodzieży tak spodobała się prelekcja, że postanowili zapoznać się z książką napisaną przez autora.

       W spotkaniu, które odbyło się 9 maja 2016 r. wzięli udział uczniowie klasy III A, opiekun Dorota Tomaszewska.

-----------------------------------------

„Pierwszy krok do orientu”

 

          Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Kołobrzegu w ramach II Kołobrzeskiego Festiwalu Książki zorganizowała spotkanie z Leszkiem Szczasnym. Podróżnik, autor książki „Świat na wyciągnięcie ręki” ciekawie opowiadał o swoich podróżach. Atrakcją spotkania było slajdowisko „Pierwszy krok do orientu”, które jak powiedział sam pisarz „powstało, by mógł dzielić się wrażeniami tureckimi”. Można było obejrzeć szereg drobnych przedmiotów, służących pisarzowi podczas licznych wypraw. Istniała też możliwość zakupu książki czy widokówek, powstałych z tysięcy zdjęć z podróży. Spotkanie odbyło się 8 października 2015 r. w wyremontowanym i świetnie wyposażonym budynku Biblioteki przy ul. Frankowskiego 3, w nowo otwartej Sali Klubowej „Kolabrega”.

W festiwalowym dniu uczestniczyła klasa II C z opiekunem Dorotą Tomaszewską. Dziękujemy pisarzowi Leszkowi Szczasnemu za fantastyczne spotkanie a Miejskiej Bibliotece Publicznej za zaproszenie.

---------------2014/2015----------------

„Magia słowa”

 

              21 listopada 2014 r.  na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima uczniowie naszej szkoły udali się na spotkanie autorskie z panem Dariuszem Rekoszem.

Dariusz Rekosz jest autorem powieści sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży z serii „Mors Pinky i …” czy „Czarny Maciek”. Twórca kryminałów i komedii dla dorosłych, animator kultury w Muzeum Hansa Klossa w Katowicach,  autor licznych słuchowisk radiowych, projektant systemów informatycznych a także sędzia piłkarski. Laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne, a jego książka „Detektywów para - Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa" uzyskała tytuł Najlepsza Książka Na Lato 2012.

         Dariusz Rekosz pierwszą książkę napisał w 2005 roku, bo jak sam mówi, zawsze fascynowała go literatura. Pisarz powiedział, że „piszę, bo … zawsze dużo czytałem”. Chcąc promować czytelnictwo stał się członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY. W 2008 roku został mianowany Honorowym Ambasadorem Literatury Dla Dzieci i Młodzieży.

             Podczas spotkania, które przebiegało pod hasłem „Magia słowa”, pisarz w humorystyczny sposób przedstawił niezwykłe związki języka polskiego z różnymi dziedzinami życia. Uczniowie dowiedzieli się, co zrobić, by wygrać szóstkę w Lotto i czy wulgaryzmy są magicznymi archaizmami. Odpowiadali na liczne pytania ze strony autora. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były upominkiem, książką z dedykacją autora.

           Spotkanie odbyło się w ramach programu Zachodniopomorskich spotkań

w Bibliotece+, które dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III B, z opiekunem Dorotą Tomaszewską.

 

-----------------------------

Spotkanie z autorką „Pamiętnika narkomanki”

 

                  8 października 2014 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima zaprosiła nas na spotkanie autorskie z Panią Barbarą Rosiek. Spotkanie odbyło się podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Książki w ramach Zachodniopomorskich spotkań w Bibliotece+.

Barbara Rosiek – pisarka, poetka i psycholog kliniczny. Autorka Życia w hospicjumOddziału otwartegoMiłości niedokończonej, ĆpunkiKokainy oraz innych książek o brutalnym świecie nałogu, w tym najbardziej znanego świadectwa własnych przeżyć, przejmującego Pamiętnika narkomanki.

Na spotkaniu pisarka opowiedziała o swoim życiu, pełnym walki z uzależnieniami, które przypłaciła zdrowiem. Obecnie jako terapeutka, a przede wszystkim poetka i pisarka, obciążona swoją przeszłością, nie pisze tekstów optymistycznych.  Swoim pisarstwem chce „ochronić choć jedno życie” i robi to „ku przestrodze”.

Spotkanie miało charakter rozmowy z młodzieżą, która potrafiła w sposób dojrzały stawiać trudne pytania. Bukietem kwiatów podziękowaliśmy za książki, rozmowę i wiele cennych rad, które pozostaną w naszych sercach i umysłach.

„Dziękuję za mądrą młodzież, która potrafi słuchać. Życzę Młodym Ludziom, by nie potrzebowali pomocy” – Barbara Rosiek wpisała do Kroniki naszej biblioteki.

W spotkaniu uczestniczyła klasa III A z Panią Aleksandrą Janowską i Panią Dorotą Tomaszewską.